EGYÜTT EGY LÉPÉSÉRT… Gálaest a Jókai utcai balesetben megsérült balerina, Tóth Nikolett javára
Kelt: 2024.09.11
Segíts, hogy segíthessenek! Adni jó, az sosincs későn, mert a szeretet csodákra képes. Együtt egy lépésért jótékonysági gála műsor az elszánt segíteni akarásról szólt egy nemes ügy érdekében. A jótékonysági gálaest Tóth Nikolett, a Budapesti Operettszínház Jókai utcai házomlásban megsérült balettművésze támogatására jött létre. Családjának anyagi segítségre van szüksége az akadályok leküzdéséhez, a folyamatos rehabilitáció fenntartásához.
Aki úgy érzi a távolból is segíteni szeretné Nikolettet a felépüléshez és egy teljes élet szépségeit megélni, még mindig megteheti. Tóth Nikolett rehabilitációjának támogatása a beszámoló végén feltüntetett számlaszámon lehetséges.
Segíts, hogy segíthessenek, mert adni jó és a szeretet csodákra képes.
Gálaest a Jókai utcai balesetben megsérült balerina, Tóth Nikolett támogatására. Beszámoló a gáláról.
„Külön világ minden ember, ami összeköt bennünket egymással, az az emberség.”
Hioszi Tatiosz görög filozófus, tanító fogalmazta meg a Száz lépés a szeretet útján című írásaiban. Ennek az emberségnek láttuk a legszebb példáját hétfőn este a RaM – ArT Színházban.
Ez a világ hétköznapi hősökről szól. Kell, hogy szóljon hát kitartásról, egymás támogatásáról, önzetlenségről, tiszteletről, hitről és szeretetről. Mert ez a világ nem csak szomorú, ez a világ jóságos, szépséges és vidám. Miközben tele van harcosokkal, tündérekkel, rettenthetetlen lovagokkal és a mindenre elszánt segítőikkel, vagyis Velünk, együtt érző emberekkel.
Szeptember 9-én a RaM – ArT Színházban megrendezett Együtt egy lépésért jótékonysági gála műsor erről az elszánt segíteni akarásról szólt egy nemes ügy érdekében. A jótékonysági gálaest Tóth Nikolett a Budapesti Operettszínház balettművésze támogatására jött létre, akinek élete két évvel ezelőtt teljesen megváltozott egy váratlan baleset következtében. 2022. június 27. hétfő egy tragikus nap volt a Budapesti Operettszínház életében… Egy nap melyet nem felednek azóta sem, melynek meg nem történtté tételéért mindent megadnának.
Június 27-én délelőtt a színház két balett művésze a megszokott útvonalon sietett a délelőtti próbára, amikor leomlott a VI. kerületi, Jókai utca 1. számú ház tetőzetének egy része. A mentők egy súlyos és három könnyű sérültet vittek kórházba, miután lezuhant a ház negyedik emeleti homlokzata. Egy közel 50 méteres falrész omlott rá az ott parkoló autókra és az utcán járókelő emberekre. A négy sérült között volt egy 26 éves balerina is, aki éppen táncpróbára ment a színházba párjával. A balerina Tóth Nikolett, aki súlyos koponya- és gerincsérülései miatt egy komplikált életmentő műtétsorozaton esett át és aki azóta is ápolásra, segítségnyújtásra szorul, de hite töretlen a teljes gyógyulásban.
Nikolettet a színházba járó közönség az évek során számtalan darabban láthatta táncolni, többek között az Ének az esőben, István, a király, Luxemburg grófja, Csárdáskirálynő, Mágnás Miska, Marica grófnő, Hegedűs a háztetőn, Diótörő, Korhatár nélkül táncgálán, A mosoly országában gyönyörű szóló táncát élvezhette, A képfaragó modelljeként és az elmúlt év karácsonyán a Diótörő Klára hercegnőjeként.
A tragikus esemény hírére a Budapesti Operettszínház összefogott bajba jutott társuk megsegítésére. A színház társulata egy emberként áll a mai napig kedves kollégájuk mellett és segítették-segítik folyamatosan a gyógyulásban hitükkel. Az út melyet Nikolettnek még meg kell tennie a teljes felépüléshez, nehéz mind fizikailag, mind lelkileg, a családjának pedig anyagi segítségre van szüksége az akadályok leküzdéséhez, a folyamatos rehabilitáció fenntartásához. Ezért a Tóth Nikolett alapítvány közösen a színház balett és musical együttesével úgy döntött egy újabb jótékonysági gálaműsort rendez kollégájuk megsegítésére. A gálaest teljes bevételét Niki támogatására fordítják, hogy megkaphassa a szükséges kezeléseket és terápiákat. Az esemény jelentősége nem csupán abban rejlik, hogy pénzt gyűjtenek egy jó ügy érdekében, hanem abban is, hogy az összefogással erőt adnak Nikinek ezen a hosszú és rögös úton.
Az első jótékony segítségnyújtás az Érted táncolunk gála… 2022. december 5. a Budapesti Operettszínház színpadán még „tánc volt egy életért”, amikor minden a táncról szólt. Az Operettszínház meghívására összefogtak a hazai táncszakma jeles képviselői az ország minden szegletéből. A jótékonysági gálaesten akkor 14 klasszikus balett, kortárs-, és néptáncegyüttesnek közel 77 táncművésze lépett színpadra. A gálaest megálmodója Gallai Zsolt, az Operettszínház balettművésze, a rendezője: Apáti Bence, a színház balettigazgatója volt.
Ez a szeptember 9-én a RaM – ArT Színházban megrendezett gálaműsor ékes bizonyítéka, hogy igenis léteznek csodák, csak hinni kell bennük. Két évvel ezelőtt már az életben maradás is csodának számított, az elmúlt nehéz időszakban pedig az élet apró csodáit élte meg Nikolett, ahogy a lassú, de folyamatos gyógyulás útjára lépett hitének, kitartásának és az állandó kezeléseknek köszönhetően.
Ez a műsor hétfőn, már nem az életben maradásért jött létre, hanem „EGYÜTT EGY LÉPÉSÉRT”
Thatiosz gondolatával élve „száz lépés (vagy még sok ezer) a szeretet útján”: együtt egy lépésért… mert a szeretet csodákra képes.
Míg az első döbbenet után 2022-ben az ország táncművészei, most a hazai művészvilág jeles képviselői, Nikolett pályatársai, a Budapesti Operettszínházból kedves kollégái fogtak össze a közönség támogatásával bízva abban, hogy a művészet szeretete és az összefogás ereje segíthet reményt és erőt adni a gyógyuláshoz. Mindenki egyként, egyetlen balerináért, Tóth Nikolett esélyéért a teljesebb élethez…
Az est fellépői között szerepeltek többek között a Budapesti Operettszínház kiváló művészei, Dolhai Attila, Fischl Mónika, Füredi Nikolett, Janza Kata, Laki Péter, Lévai Enikő, Peller Anna, Peller Károly, Serbán Attila, Szendi Szilvi, Szulák Andrea, Szomor György, valamint Békefi Viktória, Feng Ya Ou, a Duda Éva Társulat, a Duna Művészegyüttes, a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Magyar Nemzeti Balett, a Magyar Táncművészeti Egyetem frissen végzett hallgatói, a Miskolci Balett, a Re-Production Dance Company, a Székesfehérvári Balett, a Tellabor és a Stana Alexandra, Dzsupin Ádám páros…
Az est konferansziéja, Niki volt kollégája, jó barátja, Kovács Richárd volt, aki végtelen szeretettel tárta a közönség elé Niki megpróbáltatásait, kérve a jelenlévőket és minden jószándékú embert a segítségnyújtásra. A műsor egy videó összeállítással indult Nikolett előző életének, színpadi sikereinek, majd mostani, a túlélésért folytatott mindennapi küzdelmeinek bemutatásával. Szívszorongató érzés volt látni az élet kiszámíthatatlansága milyen emberfeletti küzdelemre kényszerít olykor. Felemelő érzés volt ennek a nem mindennapi harcot vívó fiatal teremtésnek a hitét, küzdelmét minden egyes lépésért látni egy jobb élet reményével.
A videó összeállítás vége volt talán az est legszebb pillanata, az egésznek a lényege. Nikolett újra táncolt a napfényben. Bár még tolókocsiban, de szemeiben boldog reményteljes csillogással, most még csak a kezei táncjátékával, a régi szépséges mozdulatok újjáélesztésével. Fantasztikus mennyi mindent el lehet mondani a beszélő testtel, a beszédes mozdulatokkal az alig érintések szépségével. A mozdulatok művészete mesél az ember érzéseiről, vágyról, elengedésről, reményről, egy új élet kezdetéről is.
A műsorban bemutatásra kerültek:
- FELVONÁS
-
FIRST STEPS ( A filmby: Aishwarya Ashok & Sébastien Willem)
- BÁBEL Duda Éva társulat
Pataki Noémi, Kostas Charalampous
- Kálmán Imre: CSÁRDÁSKIRÁLYNŐ, Szilvia belépője
Lévai Enikő
- Lehár Ferenc: Pacsirta
Budapesti Operettszínház Balettkara
- Frank Wildhorn: Jekyll és Hyde, Eljött az óra
Serbán Attila
- HIGHER
Szabó Glória, Győrfi Erik
- Kálmán Imre: Marica grófnő, Szép város Kolozsvár
Szendy Szilvi, Peller Károly
- TÉLI REGE
Tellabor
- Lévay Szilveszter: Mozart musical, Csillagok aranya
Füredi Nikolett
- Gömöri Zsolt: Cinderella musical, Udvarló tangó
Re-Production Company, TBG Production
- ABBA: The Winner Takes It All /A győztes mindent visz/
Janza Kata
- ADELE: Skyfall
Peller Anna
- Kiss Ferenc: Héttorony – Tavaszi szél
Duna Művészegyüttes
- FELVONÁS
- LOST LATINOS
Stana Alexandra, Dzsupin Ádám
- Kálmán Imre: CSÁRDÁSKIRÁLYNŐ, Te rongyos élet
Szendy Szilvi, Laki Péter
- Vivaldi: Négy évszak
Győri Balett, Engelbrecht Patrik és Tetiana Baranovska
- Color együttes: Féltelek
Békefi Viktória, Feng Ya Ou
- Saint: Swan 2.0
Csípán Csenge
- AIDA musical
Füredi Nikolett, Szomor György
- A szerelem hatalma (Abélard és Héloise)
Miskolci Balett
- Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő, Mister X belépője
Laki Péter
- Chopin: Nocturne op.9 no 2. Bla Bla Bla
Székesfehérvári Balett
- Szirmai Albert: Mágnás Miska, Cintányéros cudar világ
Peller Anna, Peller Károly
- Goldmark Károly – Hidas Frigyes: A makrancos Kata
Magyar Nemzeti Balett: Felméri Lili, Timofeev Dmitry
- Szállj fel szabad madár – részlet a Budapesti Operettszínház, István a király előadásából
Dolhai Attila és a Budapesti Operettszínház Musical Együttese és Balettkara
- Ennio Morricone: Volt egyszer egy vadnyugat
Fischl Mónika
- Méhkeréki férfi táncok
Magyar Állami Népi Együttes
- Máté Péter: Azért vannak a jóbarátok
Szulák Andrea
Minden produkciót hatalmas sikerrel, tapsorkánnal jutalmazott a fogékony közönség. A táncművészet legjobbjai szemet gyönyörködtető produkcióikkal varázsolták el a nézőket. Végtelenül letisztult előadást láthatott a közönség minden külsőségek, minden csillogás nélkül. A színpadon minden a táncról szólt, gyönyörűen megkomponált koreográfiákkal.
Mindjárt a műsor elején a Duda Éva társulat BÁBEL című produkciója ejtette ámulatba a nagyérdeműt. A darab beszédes címéhez hű előadás végén valóban minden „összedőlt”.
Kedves kollégájuk tiszteletére a Budapesti Operettszínház balettkara Lehár Ferenc: Pacsirtájával megalapozta az est szépséges, felemelő hangulatát.
Fantasztikus mennyi mindent el lehet mondani szavak nélkül is a beszédes mozdulatokkal, az alig érintések szépségével. A mozdulatok művészete mesél az ember érzéseiről, szerelemről, gyűlöletről, a társas kapcsolatok viszályairól, elengedésről. Élvezetes produkciót láthatott a nagyérdemű a társas kapcsolatok ürességéről, a női lélek rejtelmeiről kihangsúlyozva annak negatív tulajdonságait a Székesfehérvári Balett két nagyszerű művésze előadásában. Chopin: Nocturne op.9 no 2. Bla Bla Bla című számával hatalmas derültséget váltottak ki.
A táncprodukciók talán legnagyobb sikerét az első felvonás végén a Duna Művészegyüttes aratta, Kiss Ferenc: Tavaszi szél című darabjukkal, mely végtelenül energikusra sikerült, vérpezsdítő előadás volt. A műsor folyamán nem csak a kortárs balett képviselői léptek színpadra, voltak modern táncformációk, helyet kapott a klasszikus balett, és a néptánc is.
A táncokat felváltva nagyszerű előadók, sokunk nagy kedvencei léptek színpadra egy-egy ikonikus, sokat mondó musical dallal, popslágerrel. Mindjárt a műsor elején Lévai Enikő kápráztatta el a nézőket Szilvia belépőjével és varázslatos megjelenésével.
Serbán Attila fantasztikus előadásában hallhatta a közönség a Jekyll és Hyde musical ikonikus dalát az Eljött az órát. Elgondolkodtató volt ez a dal mennyire illik Nikoletthez, mert tökéletesen beleillik jelenlegi élethelyzetébe, hisz a várva-várt sorsváltozás előtt áll, hogy visszatérhessen a normális életbe. A dal minden egyes sora szinte róla szól, és az útról:
„A pillanat éltet, álmod ébred:
Száz feladat vár még, nem is élhetnél másképp!
Eljött az óra, új szabadság:
Legyőzni kételyt, félelmet, mételyt, magad, s mást…”
A gála vidám pillanataiért köszönet illeti az est mosolyfelelőseit: Szendy Szilvit, Peller Károlyt, Peller Annát és Laki Pétert, akik végtelen jókedvű Szép város Kolozsvárt, Te rongyos életet, Cintányéros cudar világot rittyentettek a közönség legnagyobb örömére. Mindezt Laki Péter megtoldotta még azután egy hidegrázósan szép szólóval, Mister X belépőjével, míg Peller Anna egy falakat rengető James Bond dallal. A Skyfall fantasztikusra sikerült előadásában.
A műsor folyamán a szépséges érzelmeket, csodálatos hangokat a Békefi Viktória, Feng Ya Ou házaspár és a Füredi Nikolett, Szomor György páros képviselte.
Az est nagyasszonya, az örök díva Fischl Mónika könnyfakasztóan szép, utánozhatatlan előadása, a Volt egyszer egy vadnyugat dala volt a műsor egyik legszebb pillanata.
Dolhai Attila Koppánya és a Budapesti Operettszínház Musical Együttese a Szállj fel szabad madár részlettel az István a király előadásából feltüzelte a közönséget, felrobbantotta a színházat, frenetikus sikere volt.
A szeretet nagykövetei szerepében Janza Kata és Szulák Andrea lépett színpadra, őszinte szívvel, végtelen szeretettel kívánva a nézők soraiban jelenlévő Nikinek a legjobbakat. Kata az ABBA nagysikerű dala, A győztes mindent visz után a közönség ovációja közepette valahogy úgy fogalmazott, neki az igazi győztes Nikolett.
A műsor utolsó számaként Szulák Andrea előadásában hallhattuk az Azért vannak a jóbarátok című dalt, melynek végét az összes fellépő már együtt énekelte szeretetükkel átölelve a közben a színpadra érkező Nikolettet. Az est főszereplője végtelen hálával, elcsukló hangon köszönte a színpadon állóknak és a nézők soraiban helyet foglalóknak a sok-sok segítséget, amit eddig kapott.
Tatiosz görög filozófus írja A boldogság kapujában című művében:
„Nem láttam még boldogabbat annál az embernél, aki adni tudott. Mert aki adni tud, az boldog. Mert aki megáll, és rád mosolyog, az boldog. Mert aki a szívével átölel anélkül, hogy egy szót is szólna, az boldog.” Ezen a szeretettel teli estén valamennyi fellépő tekintete ezt a felemelő érzést sugározta.
Elnézve ezeket az önzetlenül adni tudó embereket, egy régi mondás jutott eszembe:
„Amikor a megértést elneveztük szeretetnek, trónjára emeltük az embert.”
Adva van egy gyönyörű, nagyon tehetséges fiatal nő, akinek minden álma, minden imája a nap huszonnégy órájában arról szól, hogy egyszer újra színpadon állhasson. Niki bízik benne, hogy egyszer még újra járhat, segítsük együtt céljai elérésében! Segítsük Nikolettet a felépülésben, hisz ami vele történt, bármelyikünkkel bármikor megtörténhet.
Aki nem lehetett jelen ezen a szívmelengető gála műsoron, de úgy érzi a távolból is segíteni szeretné Tóth Nikolettet a felépüléshez és egy teljes élet szépségeit megélni, az az alábbi számlaszámon teheti meg:
Tóth Nikolett rehabilitációjának támogatása: Otp Bank: 11714051-21460409 számlaszámon lehetséges.
Tegyünk- és legyünk EGYÜTT EGY LÉPÉSÉRT!
Együtt sikerülhet… hisz egy régi bölcs mondás szerint:
„ Ha segítesz másokon, az téged is épít, többé, jobbá tesz!
Nem tudsz úgy átvinni valakit a csónakodon a túlsó partra, hogy te magad is meg ne érkezz.”
Írta: Kókainé Ibolya
A gála a Tóth Nikolett Alapítvány szervezésében valósult meg.
Az est rendezője: Gallai Zsolt
Fotók: Tóth Nikolett Alapítvány
Budapesti Operettszínház balettkara Lehár Ferenc: Pacsirta /fotó: Mahunka Balázs/
Videó összeállítás: Grosch Péter
Kapcsolódó hírek: